czwartek, 26 maja 2016

Uprawa pomidorów na balkonie

 


Pomidory są jednymi na najchętniej zjadanych warzyw, wspaniałe do sałatek, zup, przecierów i wielu innych dań. Możemy je również uprawiać samemu i wtedy będziemy mieli pewność, że nie są nafaszerowane chemią. Wystarczy do tego nawet mały balkon.





owoce pomidora

Warunki słoneczne
Najlepszy do uprawy pomidorów jest południowy albo zachodni balkon, gdzie rośliny będą miały zapewnioną odpowiednią ilość słońca. 

Doniczki

Do uprawy pomidorów najlepiej wybrać duże donice albo skrzynki o wysokości i szerokości minimum 30-40 cm. Donice mogą być plastikowe, ceramiczne albo drewniane. Nawet w ozdobnych wiklinowych czy metalowych możemy wyhodować ulubione zielone przysmaki. Każda donica musi mieć jednak otwór umożliwiający odpływ nadmiaru wody. Jeżeli kupiliśmy donicę bez odpływu, musimy wywiercić 2-4 dziurki o średnicy około 5 mm. Na dnie donicy układami około 5 cm drenażu. Najlepiej z keramzytu, czyli spieczonej glinki, która jest bardzo lekka dzięki porowatej strukturze i powietrznym przestrzeniom. Materiał ten jest odpowiedni na balkony na tarasy i na stropach, ponieważ jest dużo lżejszy w porównaniu ze żwirem. W dużych donicach warto nad warstwą drenażu umieścić włókninę (czarną, ogrodową o gramaturze 50g/m2), która pozwoli uniknąć zamulenia drenażu przez ziemię. Wysadzałam ostatnio rośliny z jednej z dużych donic i miałam okazję skontrolować drenaż. Po 7 latach keramzyt był jak nowy, a dzięki zastosowanej włókninie nie zamulił się i nie przerósł korzeniami roślin. 

balkonowy pomidor w czasie kwitnienia

Ziemia

Ziemia dla uprawy warzyw musi być żyzna i przepuszczalna. Zakupione gotowe podłoże do roślin balkonowych warto wzbogacić kompostem i wymieszać jeszcze z piaskiem albo keramzytem. Zabiegi te pozwolą dodatkowo użyźnić nasze podłoże oraz zwiększyć dostęp tlenu do korzeni. Gotowe podłoża ogrodnicze przepuszczają mniej powietrza do korzeni, bo przeważnie mają w swoim składzie zbyt dużo materii organicznej, np. torfu, który jest lekki i tani w transporcie. Po posadzeniu roślin w takim podłożu szybko się ono zbryla, a po przesuszeniu już traci częściowo swoje właściwości gromadzenia wody. 

Rozsada
Właśnie pomidor jest dla mnie numerem jeden w uprawie warzyw w pojemnikach. Przerabiałam już balkonową uprawę pomidorów koktajlowych i tych o małych owocach, czyli typowo kojarzonych z balkonami i tarasami, ale muszę stwierdzić, że również malinówki świetnie się udają. Żeby skrócić czas oczekiwania na owoce, warto kupić gotową rozsadę i wysadzić po połowie maja do donicy. 

pomidory w odmianach
pomidory w odmianach
pomidory w odmianach


PIELĘGNACJA



Podlewanie

Podstawową pielęgnacją jest właśnie podlewanie, ponieważ w donicach warzywa przesychają dużo szybciej niż w gruncie. W suche i upalne dni w zależności od wielkości donic i ich wystawienia na słońce powinniśmy je podlewać nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jeśli macie duże balkony czy tarasy, a noszenie konewek wody jest kłopotliwe, polecam zamontowanie systemu nawadniającego dedykowanego na balkony i trasy. Wodę możemy wyprowadzić na balkon z kuchni w listwie przypodłogowej. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i łatwe w realizacji.



Nawożenie

Warzywa przeważnie są bardzo żarłoczne. Dlatego wysadzamy je w żyzną ziemię. W czasie wzrostu przeważnie wymagają one uzupełnienia substancji pokarmowych. Najlepsze będą nawozy organiczne na bazie naturalnych biohumusów bez syntetycznych dodatków. W ten sposób dostarczamy roślinom składniki bardzo łatwo przyswajalne i nie grozi mam przenawożenie nawozami sztucznymi.