niedziela, 29 maja 2016

Przycinanie róż - usuwamy dzikie pędy

Cięcie róż jest jednym z najważniejszych zabiegów w ich pielęgnacji. Pozwoli ono zachować obfite kwitnienie, a o to przecież w uprawie róż chodzi. 

odrost dzikiej róży z odmiany szlachetnej
WCZESNA WIOSNA
Zasadnicze ciecie róż wykonujemy wiosną tuż po rozgarnięciu kopczyków. Wycinamy wtedy pędy obumarłe, czyli czarne i brązowe, a pozostałe skracamy w zależności od grupy róż na kilka oczek. 

WIOSNA, LATO 
W czasie sezonu musimy również regularnie usuwać dzikie odrosty z podkładki. Wyrastają one tuż pod miejscem szczepienia, rosną bardzo szybko i w krótkim czasie mogą zagłuszyć cenną odmianę uprawną. Odrosty dzikiej róży, która jest najczęściej stosowaną podkładką możemy łatwo odróżnić od róż szlachetnych, ponieważ mają one liście złożone z 7 listków zamiast 5. Listki są mniejsze i mniej błyszczące. Dzika róża wyróżnia się również pędami, ponieważ są one dużo bardziej wiotkie i cieńsze niż u odmian uprawnych oraz kwiatami - ma pojedyncze jasnoróżowe kwiaty. 
Dla zachowania ciągłości kwitnienia musimy usuwać także zawiązujące się owoce. Jest to szczególnie ważne przy różach wielkokwiatowych i rabatowych.

po lewej odmiana szlachetna, po prawej róża dzika
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza