Jeżówka purpurowa jest bardzo piękną i oryginalną byliną. Jej zaostrzone kwiaty rurkowate przypominają jeża, a płatki kwiatów języczkowatych otaczają środek wpadającymi w oko kolorami.
Jeżówki to letnie kwiaty, jednak ich kwitnienie jest bardzo długie i trwa również jesienią. Rośliny od lipca do października zachwycają nas swoimi ostrymi i ozdobnymi kwiatostanami. Są bylinami o średnich rozmiarach, bo osiągają wysokość około 80-100 cm, chociaż poszczególne odmiany mogą być jeszcze znacznie niższe. Ciemnozielone liście są w całości pokryte szorstkimi włoskami.
Kwiaty gatunku są różowo-fioletowe, jednak otacza nas również wiele pięknych odmian o kwiatach kremowych, białych, czerwonych, a nawet brązowo-pomarańczowych.
- 'Tangerine Dream' - jaskrawo pomarańczowe kwiaty języczkowate, wysokość do 60 cm;
- 'Maui Sunshine' - piękna odmiana o kwiatach złocistożółtych i dużych kwiatostanach, dorasta do 70-80 cm wysokości;
- 'White Swan' - piękna odmiana o białych kwiatach języczkowatych i bardzo wyraźnych ostrych kwiatach rurkowatych.
Niektóre odmiany wyróżniają się również prawie pełnymi kwiatostanami, w których kwiaty rurkowate tworzą pompon, a języczkowate są odgięte w dół niczym spódniczka, oto one:
- 'Cranberry Cupcake' - różowo-fioletowe kwiatostany i małe rozmiary do 60 cm wysokości;
- 'Secret Joy' - kremowo-żółte kwiatostany, odmiana kompaktowa do 60-70 cm wysokości;
- 'Secret Lust' - czerwono-pomarańczowe kwiatostany, wysokość do 60-70 cm wysokości
- 'Hot Papaya' - niezwykle efektowna odmiana z kwiatami pomarańczowo-czerwono-różowymi, dosyć wysoka, bo do 80 cm wysokości.
Miejsce sadzenia
Jeżówka wymaga słonecznego stanowiska, gdzie najpiękniej zakwitnie. Gleba dla jej uprawy musi być żyzna i próchniczna, byliny bardzo dobrze rosną w gliniastym podłożu. Nie osiągniemy jednak sukcesu bez odpowiedniej wilgotności podłoża, czyli regularnie podlewane rośliny odwdzięczą się pięknymi kwiatami.
Dla pszczół i motyli
Jeżówki są cenionymi roślinami miododajnymi razem z innymi kwiatami późnego lata. Chętnie odwiedzają je również motyle, które często możemy spotkać na oryginalnych kwiatostanach. Właśnie jeżówki stanowią nieodzowną część rabaty dla motyli, o której pisałam w kwietniu.
jeżówka w towarzystwie roślin miododajnych, liatry, nawłoci, perowskii, fot: oazazieleni.pl |
Towarzystwo dla jeżówek
Wspaniale prezentują się one na wielogatunkowych rabatach w ogrodach rustykalnych, ale nie tylko. Grupy jeżówek mogą tworzyć letni akcent również na rabatach towarzyszących nowoczesnym założeniom i na tle innych roślin, np. cisów, grabów, a także w sąsiedztwie traw ozdobnych. W grupie sadzimy obok siebie odmiany różniące się kolorem i kształtem kwiatostanów albo mieszamy ze sobą kilka odmian i uzyskujemy piękną jeżówkową łąkę.
dwie odmiany jeżówek na rabacie, fot. oazazieleni.pl |