niedziela, 10 kwietnia 2016

Projekt rabaty przyciągającej motyle

Jeśli chcecie, aby wasz ogród częściej odwiedzały motyle - nic prostszego, wystarczy założyć rabatę z roślin wabiących te delikatne i piękne owady. Przeznaczamy na to jedynie kilka metrów kwadratowych terenu w słonecznym miejscu.

budleja Dawida, fot: oazazieleni.pl

Poniżej przedstawiam gotowy projekt rabaty o wymiarach 5x3 m. 



Zaprojektowane rośliny na zmianę będą kwitły przez cały sezon. Wiosnę powitają sasanki i żagwin ogrodowy, a po nich cudnie pachnące lilak Meyera i jaśminowiec. Latem rozpocznie kwitnienie budleja Dawida oraz lawendy i letnie kwiaty: jeżówki purpurowe również w odmianie 'White Swan' o białych kwiatach. Hortensja bukietowa w kompaktowej odmianie 'Little Lime' to doskonały sposób na zapewnienie niezwykle dekoracyjnych kwiatostanów aż do nastania zimy. Jesienią motyle przyciągnie rozchodnik okazały kwitnący na biało w odmianie 'Stardust' i aster nowobelgijski o fioletowo-niebieskich kwiatach. Zimozielony akcent na rabacie zapewni laurowiśnia wschodnia w odmianie 'Otto Luyken'. Natomiast trawy ozdobne - rozplenica japońska w odmianach 'Hameln' i niższej 'Little Bunny' urozmaicą nasze założenie i będą świetnie wyglądały w zestawieniu z innymi roślinami. 

lilak Meyera 'Palibin', fot: oazazieleni.pl
jeżówka purpurowa, fot. oazazieleni.pl
aster, fot: oazazieleni.pl
budleja Dawida, fot: oazazieleni.pl
jaśminowiec wonny, fot: oazazieleni.pl
hortensja bukietowa, fot: oazazieleni.pl
rozchodnik okazały, fot: oazazieleni.pl
sasanka zwyczajna, fot: oazazieleni.pl
żagwin ogrodowy, fot: oazazieleni.pl
Pielęgnacja

Wiosną przycinamy przekwitnięte kwiatostany hortensji, lawendy skracamy poniżej ubiegłorocznych kwiatostanów. Wycinamy również obumarłe liście i kwiaty bylin, jeśli jeszcze nie zrobiliśmy tego jesienią. Co kilka lat możemy wykonać cięcia odmładzające krzewów. W kwietniu zasilamy rośliny nawozem wieloskładnikowym, szczególnie hortensje, które dla obfitego kwitnienia wymagają regularnego dokarmiania. Pamiętajmy o podlewaniu roślin, zwłaszcza w okresach suszy.  W chłodniejszych częściach kraju obowiązkowo okrywamy laurowiśnię przysypując ją liśćmi albo owijając włókniną.