piątek, 1 września 2017

Trawnik kontra kret - montaż siatki przeciw kretom

Nasz wypielęgnowany trawnik,  jeśli zostanie wybrany przez kreta,  to w krótkim czasie bardziej przypomina pole w czasie wykopków niż zielony dywan. Sposobów walki z tym szkodnikiem jest kilka: swojsko brzmiące puszki na metalowych prętach, świece dymne oraz walka wręcz. Nie gwarantują jednak one sukcesu, ponieważ nawet jeśli zniechęcimy jednego kreta do odwiedzania naszego ogrodu, to zawsze mogą pojawić się inne.

fot. oazazieleni.pl
Sposobem, który na lata zabezpieczy nasz trawnik jest zamontowanie siatki przeciw kretom. Musimy jednak o tym pamiętać już na etapie zakładania trawnika. Siatkę możemy zastosować zarówno przy trawniku zakładanym z siewu oraz pod rozkładaną rolką. Przy takim sposobie najważniejsza jest głębokość ułożenia siatki oraz dokładność montażu. Na stykach rolek oraz przy obrzeżach nie możemy zostawiać wolnych przestrzeni, które mogą stać się bramą do raju dla kreta.

Najważniejsze zasady montażu siatki

Podstawową sprawą jest odpowiednia głębokość i dokładność wykonania. Siatki nie polecam montować zbyt głęboko, czyli na 15-20 cm, ponieważ czasem krety dostają się z boków i od góry, a wtedy nie mogąc opuścić trawnika buszują w nim na całego. Nie możemy też montować siatki zbyt płytko, ponieważ przy późniejszej wertykulacji trawnika siatka jest wyciągana na wierzch. Znam ogród,  gdzie została położona około 1 cm pod wysiewanym trawnikiem. Trawnik ten w miejscach zacienionych pod drzewami zarósł mchem, a przy próbie wertykulacji siatka wkręcała się w maszynę.  Ale co gorsze nawet wygrabienie mchu okazało się niemożliwe. Trzeba było usunąć całą siatkę i założyć trawnik od nowa.  

Optymalną głębokością układania siatki jest 5-6 cm. Wówczas zostawiamy miejsce dla pracy aeratora i wertykulatora, które przeważnie nacinają darń na 2-3 cm.

Dokładność montażu polega na wykonaniu zakładek szerokości minimum 10 cm między poszczególnymi rolkami siatki oraz dokładnym przyszpileniu siatki do podłoża.  Musimy ją również wywinąć do góry przy brzegu trawnika albo przy obrzeżu.  Jeśli planujemy automatyczne nawadnianie trawnika,  to rury rozprowadzające wodę oraz podejścia do zraszaczy montujemy pod siatką.

Wielkość oczek oraz rodzaj materiału
Producenci oferują siatki z tworzyw oraz metalowe. Lżejsze i łatwiejsze w montażu są siatki plastikowe. Metalowe muszą być ocynkowane. Bardzo istotnym parametrem przy wyborze materiału jest wielkość oczek. Im siatka drobniejsza, tym lepiej. Najlepsze będą siatki o oczkach wielkości 10-12 mm. Możemy jeszcze wybrać oczka 16 mm, jednak te 18-20 mm już są zbyt duże i nie będą pewną barierą przeciw kretom.

siatka przeciw kretom - oczka 12 mm, fot. oazazieleni.pl

Ceny
Siatki w tworzyw kosztują około 1-2 zł za m2. Biorąc jednak pod uwagę, że trawniki mają przeważnie powierzchnię kilkuset metrów, to już jest pewien wydatek, jednak warto go ponieść i przez lata cieszyć się  pięknym i wolnym od kopców trawnikiem.

Zapotrzebowanie na siatkę
Przy zamówieniu siatki powinniśmy dodać przynajmniej 10-15% na zakładki i docięcia.

Etapy montażu
Wyrównujemy i wałujemy teren pod trawnik (najlepiej walcem o wadze około 50 kg). Na tak przygotowanym gruncie układamy siatkę pamiętając o zakładkach długości 10 cm i dokładnym dociśnięciu szpilkami. Możemy je kupić razem z siatką albo wykonać samemu z wygiętych drutów ocynkowanych.  Siatkę wywijamy do góry przy obrzeżach oraz brzegu rabat. Teren zasypujemy ziemią urodzajną,  ponownie wałujemy i wysiewamy nasiona traw albo rozkładamy darń z rolki.

etapy montażu siatki, fot. oazazieleni.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz