Ostatnio zostałam szczęśliwym posiadaczem ogródka działkowego. I pierwszą rzeczą, która rzuciła mi się w oczy były hortensje drzewiaste 'Anabelle' w prawie każdym ogrodzie. Może akurat zwróciły moją uwagę, bo to była połowa lipca i przypadało ich kwitnienie, ale coś tym jest.
Moje ukochane hortensje bukietowe, którymi zachwycam się już od ponad 10 lat są teraz tak popularne, jak storczyki na parapetach okiennych. Pamiętam jeszcze w czasie studiów, storczyki były rzadko spotykanymi rarytasami, a my w akademiku mieliśmy sporą ich kolekcję. Teraz jednak przez rozmnażanie in vitro storczyki są tanie, powszechnie dostępne i stały się niemal obowiązkowym elementem wyposażenia wnętrz. Podobnie dzieje się z hortensjami. Goszczą one już w niemal każdym ogrodzie. Co roku poznajemy nowe, jeszcze piękniejsze odmiany. A kwitnące egzemplarze są popularnym prezentem w czasie letnich miesięcy.
Oczywiście pierwsze, co zrobiłam na mojej działce, to założenie cieniolubnej rabaty z hortensjami w roli głównej. Zrezygnowałam jednak z hortensji drzewiastej ze względu na jej lokalną popularność wśród działkowców. Postawiłam na hortensje bukietowe. Przy domku posadziłam mniejszą odmianę 'Little Lime', a przy trawniku piękną odmianę 'Confetti' o ażurowych kwiatostanach.
hortensja bukietowa 'Little Lime', fot. oazazieleni.pl |
hortensja bukietowa 'Confetti', fot. oazazieleni.pl |
Hortensje bukietowe sprawdzają się w ogrodach tradycyjnych i rustykalnych, gdzie przeważnie otoczone są mnóstwem innych kwiatów. W założeniach nowoczesnych dobrze wyglądają w dużych grupach złożonych z jednej odmiany. Wtedy często towarzyszą im trawy ozdobne: miskanty, spartyna grzebieniasta czy rozplenica japońska.
Hortensje bukietowe często wykorzystuję też przy projektowaniu zieleni publicznej: na skwerach, osiedlach i w pasach drogowych. Wkrótce kolejne założenia pojawią się m.in. w Poznaniu.
Hortensje bukietowe często wykorzystuję też przy projektowaniu zieleni publicznej: na skwerach, osiedlach i w pasach drogowych. Wkrótce kolejne założenia pojawią się m.in. w Poznaniu.
Mam realizacje, gdzie hortensje bukietowe pięknie kwitną od wielu lat. Nawet w trudnych warunkach pasa drogowego dzięki odpowiedniej pielęgnacji można osiągnąć wspaniały efekt. Przykładem jest aleja Niepodległości w Poznaniu, gdzie hortensja bukietowa w odmianie 'Limelight' pięknie się już rozrosła i przez całe lato oraz jesień zdobi miasto.
hortensja bukietowa 'Limelight' - al. Niepodległości w Poznaniu, fot. oazazieleni.pl |
Również główną ozdobą niewielkiego skweru przy ul. Słowackiego przed Starostwem Powiatowym w Poznaniu jest hortensja bukietowa 'Limelight'. Towarzyszą jej cis pośredni 'Hicksii', jałowiec pośredni 'Pfitzeriana Aurea' i niski okrywowy berberys Thunberga 'Green Carpet'. Ten prosty układ zieleni dzięki bogactwu kwiatów hortensji jest bardzo atrakcyjny i to nie tylko latem.
hortensja bukietowa 'Limelight' - ul. Słowackiego w Poznaniu, fot. oazazieleni.pl |
hortensja bukietowa 'Limelight' - ul. Słowackiego w Poznaniu, fot. oazazieleni.pl |
Hortensje są również częstym gościem w projektowanych przeze mnie ogrodach. Tu fragment grupy hortensji, która oddziela części będącego jeszcze na etapie realizacji ogrodu. Na pierwszym planie niska odmiana 'Bobo', a dalej 'Little Lime'. Tu warto zauważyć, że odmiana 'Bobo' od sierpnia wybarwia się na bardziej bordowy odcień, podczas gdy 'Little Lime' przybiera kolor pudrowego różu.
hortensja bukietowa 'Bobo', a za nią hortensja 'Little Lime', fot. oazazieleni.pl |
Hortensje stanowią też niezwykle efektowne wypełnienie donic. Tu jednak musimy pamiętać o regularnym podlewaniu, ponieważ przesychają dużo szybciej niż te sadzone w gruncie. Na zdjęciu hortensja drzewiasta 'Anabelle' w aranżacji donic w restauracji Nova Motylarnia w Poznaniu.
hortensja drzewiasta 'Anabelle' - Nova Motylarnia w Poznaniu, fot. oazazieleni.pl |
Mimo pewnego już nasycenia hortensjami, nie rezygnuję z dalszego sadzenia i wykorzystywania ich w projektach, bo są piękne i bardzo długo kwitną. Szukam jednak dla nich nowego sąsiedztwa, układów roślin i aranżacji. Warto również promować mniej znane gatunki, np. hortensję kosmatą o prawie płaskich, niebieskich kwiatostanach oraz hortensję pnącą.
I love...
hortensja drzewiasta, fot. oazazieleni.pl |