piątek, 6 października 2017

Co posadzić w cieniu - rośliny cieniolubne

Często spotykam się z pytaniem, jakie rośliny można sadzić w cieniu. Które gatunki poradzą sobie przy niedostatecznym nasłonecznieniu albo pod koronami starszych drzew? Roślin cieniolubnych, a właściwie cienioznośnych jest całkiem sporo. Naturalnie rosną one w zacienieniu tworząc runo i podszyt, więc będą dobrze wyglądały tworząc zielone kobierce pod drzewami.


Patio zajezdni tramwajowej Franowo w Poznaniu, na pierwszym planie runianka japońska, fot. oazazieleni.pl

Runianka japońska
Jednym z moich ulubieńców, który zielonym kobiercem zarośnie cieniste miejsca jest runianka japońska (Pachysandra terminalis). Ta niewielka krzewinka osiąga wysokość około 15-20 cm. Jej dużą zaletą są zimozielone liście. Rośliny zakwitają wczesną wiosną, bo już na początku kwietnia i są chętnie odwiedzane przez pszczoły. Moje murarki właśnie rozpoczynają sezon od kwitnącej runianki i hiacyntów. Dla osiągnięcia zielonego kobierca rośliny sadzimy co około 35-45 cm. Runianki nie są kłopotliwe w uprawie. Nie znoszą jednak ciężkiej gleby i zalewania korzeni, a w czasie długotrwałych upałów wymagają podlewania. Ale to jak większość roślin. 


kwitnąca runianka japońska, fot. oazazieleni.pl

Barwinek pospolity
Barwinek pospolity (Vinca minor) jest fajną propozycją do cienia. Również to niska, zimozielona krzewinka. Szybko utworzy gęsty, zielony dywanik, który wiosną przyozdobi się fioletowymi kwiatkami, a jeśli posadzimy obmianę 'Alba' - to białymi. Co kilka lat jednak cześć jego pędów zamiera i jest sporo brązowych liści. Najszybszym sposobem na odmłodzenie roślin jest skoszenie ich kosiarką. Barwinki szybko się zregenerują. Inne informacje i propozycje dla barwinka znajdziecie we wcześniejszym wpisie


barwinek pospolity, fot. oazazieleni.pl 

Sadzenie krzewinek
Nie polecam sadzenia krzewinek na popularnej włókninie, ponieważ nie mogą się one wtedy naturalnie rozrastać i ukorzeniać. Nasz zielony dywanik nie będzie tak piękny i gęsty. 


Funkie
Szybki efekt w zarastaniu cienistych miejsc osiągniemy sadząc funkie (Hosta). Największą zaletą funkii są duże liście, które świetnie wypełniają teren i stanowią kontrast dla wielu roślin o małych liściach. Do tego dzięki setkom dostępnych odmian różniących się kolorystyką i kształtami wybarwień na liściach możemy osiągnąć ciekawe efekty. Jeden mały minus przy funkiach to zima, kiedy po wycięciu suchych liści aż do kwietnia mamy gołą ziemią. Dlatego teren między funkiami często obsadzam runianką i barwinkiem, aby również zimą coś się tam działo. Więcej o uprawie funkii możecie przeczytać tutaj. Znajdziecie tam również przegląd pięknych odmian. 


funkia w otoczeniu konwalii i bluszczu, fot. oazazieleni.pl

Bukszpan wieczniezielony
Prawdziwym klasykiem, który znosi zacienienie jest bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens). Dodatkową zaletą jest oczywiście możliwość cięcia bukszpanu w praktycznie dowolne formy. Dzięki temu zastosowanie tej rośliny jest możliwe zarówno w ogrodach rustykalnych jak i nowoczesnych. 


szachownica z bukszpanu, fot. oazazieleni.pl


Bluszcz pospolity
Bluszcz pospolity (Hedera helix) sprawdzi się zarówno jako cienioznośne pnącze przy zacienionych murach oraz jako roślina okrywowa pod drzewami. Musimy jednak pamiętać o jego możliwościach i co jakiś czas skontrolować, czy nie zadusza drzew, po których się wspina, a w razie potrzeby przyciąć. 


bluszcz pospolity, fot. oazazieleni.pl

Paprocie
Liczne gatunki paproci możemy sadzić w grupach oraz w sąsiedztwie roślin o dużych liściach, np. funkii, wśród których paprocie wyglądają najpiękniej. Dzięki paprociom możemy stworzyć w ogrodzie bardzo klimatyczny zakątek.  


paprocie, fot. oazazieleni.pl

Tawułki i parzydło leśne
Ale nie tylko rośliny ozdobne z liści możemy sadzić w cieniu. Polecam również pięknie kwitnące byliny tworzące mgiełkę delikatnych kwiatów: tawułki chińskie, tawułki Arendsa oraz trochę wyższe parzydło leśne. Ich drobne liście kontrastują z wielkimi liśćmi funkii, przez co często projektuję je obok siebie. 


parzydło leśne, fot. oazazieleni.pl
Hortensje
Cienioznośne są również krzewy hortensji (Hydrangea). Niejednokrotnie rozpisywałam się już o niezwykle dekoracyjnych kwiatostanach hortensji bukietowych, ogrodowych oraz drzewiastych. Kocham te rośliny za ich długie i niezwykle efektowne kwitnienie, jednak są już niemal tak popularne jak storczyki w oknach i odczuwam lekkie przesycenie tematem. Może warto odkryć inne gatunki? Obecnie rozpoczynam przygodę z hortensją dębolistną.


hortensja bukietowa, fot. oazazieleni.pl

Trawy i turzyce do cienia

Trawy przeważnie muszą rosnąć w miejscach słonecznych. Czasem jednak potrzebujemy w miejscu zacienionym roślin o wąskich liściach, które dodadzą naszej kompozycji nieco lekkości i będą kontrastowały z szerokimi liśćmi funkii czy hortensji. Wtedy sięgam po turzycę muskegońską przypominającą małe palemki (Carex muskingumensis) i zimozieloną turzycę Morrowa (Carex morrowii) o zwartym pokroju. Wyglądem przypominają one trawy, a świetnie sprawdzą się w cieniu. Turzyca muskegońska wymaga jednak regularnego podlewania i świetnie sprawdza się nawet w podmokłych miejscach. 


turzyca muskegońska,  fot. oazazieleni.pl

turzyca Morrowa 'Ice Dance', fot. oazazieleni.pl


Drzewa do miejsc zacienionych i częściowo zacienionych
Nie wszystkie drzewa poradzą sobie przy niewystarczającej ilości światła. Często z taką sytuacją spotykamy się przy projektowaniu zieleni wzdłuż północnej ściany wysokich budynków, na patio i na tarasach. 

Propozycją do takich miejsc są graby pospolite, które dobrze rosną w zacienieniu i jeszcze bardzo dobrze znoszą cięcie, dzięki czemu możemy z nich tworzyć zielone ściany, żywopłoty i inne kształty. O moich słabościach do grabów pisałam całkiem niedawno - zapraszam


grab pospolity, fot. oazazieleni.pl

Bardziej egzotycznym przykładem jest grujecznik japoński. W cieniu rośnie on całkiem dobrze, a jego oryginalny pokrój będzie ciekawą ozdobą. Więcej o grujeczniku przeczytacie tutaj



grujecznik japoński, fot. oazazieleni.pl

Ale się rozpisałam, a zupełnie zapomniałam o cisach. To niezastąpione iglaki do cienia. Możemy z nich tworzyć zarówno niskie, jak i wysokie żywopłoty. Pięknie wyglądają również sadzone pojedynczo jako solitery, szczególnie cis pospolity 'Dovastoniana' o nieregularnym pokroju. 

Jak wynika z powyższego roślin do cienia jest całkiem sporo i możemy z nich tworzyć bardzo oryginalne i złożone układy. A jakie są Wasze ulubione rośliny cieniolubne? Zapraszam do zamieszczania zdjęć własnych cieniolubnych rabatek.