niedziela, 20 maja 2012

Różaneczniki i azalie - uprawa


Połowa maja to pełnia kwitnienia różaneczników i azalii. Centra ogrodnicze kuszą do zakupu pięknie kwitnących egzemplarzy o bajecznych barwach kwiatów. Nie jest jednak sztuką kupić kwitnąca roślinę, która przyozdobi ogród w danym sezonie. Ważne, aby zapewnić krzewom jak najlepsze warunki do wzrostu i obfitego kwitnienia w roku następnym. Przepis na zdrowe różaneczniki to: osłonięte stanowisko, kwaśne podłoże + nawożenie + podlewanie, przygotowanie do zimy.

Jeżeli różaneczniki i azalie w Twoim ogrodzie mają brązowe, suche liście, słabo kwitną albo wręcz zamierają, to przeczytaj poniższy wpis.

STANOWISKO
Różaneczniki lubią miejsca osłonięte od silnych wiatrów i pełnego nasłonecznienia. Najlepiej je sadzić w sąsiedztwie roślin iglastych i w dużych grupach - wyglądają naturalnie,a jednocześnie mają osłonę i tworzą korzystny mikroklimat. Rośliny posadzone pojedynczo na otwartych przestrzeniach nie rosną dobrze, częściej chorują, a nawet zamierają.
GLEBA
Różaneczniki i azalie potrzebują podłoża próchniczego i odczynu kwaśnego (pH=4,5-5,5). Jeżeli posadzisz krzewy w podłożu gliniastym albo piaszczystym o zbyt zasadowym odczynie, to pogorszy się ich kondycja i w następnym roku słabiej zakwitną, zgubią część liści, będą podatne na choroby, a nawet zaczną obumierać. Najlepiej glebę ogrodową wzbogacić kwaśnym torfem, korą sosnową (przekompostowaną), a nawet igliwiem. W miejscu pod planowane nasadzenia różaneczników wykop dół głębokości 0,5-0,6 m i wypełnij mieszanką: 1/4 ziemi rodzimej, 1/2 torfu kwaśnego (torf wysoki) i 1/4 kosy sosnowej, wzbogaconą o nawóz wieloskładnikowy (np. Azofoska) w dawce 1-2 kg na m3 podłoża (dawka w zależności od żyzności gleby) oraz siarczan amonu w dawce 1 kg na m3 podłoża. Przed wyłożeniem dołu wszystkie składniki dokładnie wymieszaj.


SADZENIE
Rośliny sadź w przygotowanym podłożu na tej samej głębokości, jak rosły w pojemniku. W zależności od wielkości zastosuj rozstawy od 0,5 m przy niewielkich odmianach azalii japońskich do nawet 1,5 m przy odmianach różaneczników, które osiągają wysokość 2 i więcej metrów. Po posadzeniu wyściółkuj teren skupiny korą sosnową - warstwa grubości 5 cm. Różaneczniki dość płytko się korzenią, a ściółka z kory poprawi wilgotność gleby, zabezpieczy korzenie przed przemarzaniem, obniży odczyn gleby i doda składników mineralnych po rozłożeniu. Po posadzeniu krzewy obficie podlej dużą dawką wody (od 2 l pod mały krzew po 20 litrów pod duże egzemplarze).
NAWOŻENIE
W kwietniu zasil rośliny nawozem wieloskładnikowym, żeby uzupełnić wszystkie brakujące minerały - dawka 30-40 g/m2, a w maju zasil rośliny siarczanem amonu - zakwasi glebę i dostarczy azotu - dawka 15 g/m2. W połowie czerwca ponownie nawieź krzewy, żeby wykształciły pąki kwiatowe na kolejny rok - dawka 15 g/m2.

PODLEWANIE
Krzewy należny regularnie podlewać, aby nie dopuścić do nadmiernego przesuszenia gleby. Duża ilość torfu zawarta w podłożu przy silnym przesuszeniu będzie dodatkowo odbierała roślinom wilgotność. Lepiej podlewać co kilka dni, a dużą dawką, żeby podlać podłoże do głębokości 20 cm. Możesz również zraszać liście roślin, wilgotność poprawi mikroklimat. Nie podlewaj jednak roślin po liściach przy silnym natężeniu promieni słonecznych, bo liście ulegną poparzeniu.    


CHOROBY

PRZYGOTOWANIE DO ZIMY
Przed nastaniem mrozów krzewy należy obficie podlać. Dodatkowo okryj zimozielone różaneczniki stroiszem - gałązkami drzew iglastych (świerku, sosny). Możesz je kupić w  nadleśnictwie. Zimozielone różaneczniki są narażone na utratę wody zimą - mogą one wyschnąć z powodu mrozów połączonych z silnym, wysuszającym wiatrem albo silnego promieniowania słonecznego przeważnie w styczniu i lutym, gdy gleba jest jeszcze zamarznięta i korzenie nie mogą pobierać wody.

 
Większość chorób różaneczników wynika z osłabienia roślin spowodowanego nieodpowiednim siedliskiem, warunkami glebowymi czy brakiem przygotowania do zimy.


Bogate kolekcje różaneczników, azalii w wielu gatunkach i odmianach można podziwiać od połowy maja do połowy czerwca w:
- Arboretum w Wojsławicach należącym do Uniwersytetu Wrocławskiego (dolnośląskie)
- Arboretum Kórnickim należącym Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk (wielkopolskie).
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz