czwartek, 17 maja 2018

Jak zasłonić pojemniki na śmieci?

Z roku na rok mamy coraz więcej pojemników na odpady, a to zmieszane, segregowane czy teraz jeszcze bioodpady. I tu pojawia się pytanie, gdzie to wszystko zmieścić? Budynki wielorodzinne mają przeważnie wydzielone pomieszczenia albo wiaty, ale w domkach jednorodzinnych kolorowe kosze stoją przeważnie przy furtce. Nie wygląda to niestety zbyt zachęcająco.

Ostatnio miałam zaproponować coś dla szybkiego zasłonięcia pojemników. Do dyspozycji był pas zieleni o szerokości zaledwie 0,5 m. Od strony ulicy kosze już zasłaniało betonowe ogrodzenie, więc został tylko fragment od strony domu. Wybrałam szpaler grabowy. Można kupić pojedyncze graby, posadzić je dosyć gęsto, nawet doniczka obok doniczki, jeśli zależy nam na gęstym żywopłocie i mamy bardzo wąskie rośliny, a następnie prowadzić jako żywopłot. Gdy mamy większe graby z bardziej rozbudowanymi na całej wysokości koronami, to sadzimy je w większych odległościach co 0,5-1 m. Innym sposobem jest kupienie gotowego panelu żywopłotowego, które sprzedawane są w odcinkach długości 1 m i różnych wysokościach.

żywopłot grabowy jako zasłona śmietnika, fot. oazazieleni.pl 

Na zdjęciu powyżej gotowy żywopłot o wysokości 1,5 m, który powstał zaledwie w ciągu kilku chwil poprzez posadzenie kilku paneli. Ze względu na małą powierzchnię terenu zieleni (0,5 m szerokości) rośliny wymagają podlewania w czasie deficytu opadów. W ogrodzie jest to oczywiście do dopilnowania, jednak w zieleni osiedlowej i miejskiej szerokość takiego terenu powinna wynosić min. 0,8-1 m już po odjęciu miejsca na ławy fundamentowe pod obrzeża betonowe i nawierzchnię chodnika.

Poniżej żywopłot grabowy powstały z posadzenia pojedynczych roślin w formie żywopłotowej. Rośliny posadzone doniczka obok doniczki dla natychmiastowego efektu. 

żywopłot grabowy, fot. oazazieleni.pl 

Na koniec jeszcze jedno zdanie dla uściślenia i uniknięcia niespodzianek. Grabom przed zimą brązowieją liście, a część z nich, czasem wszystkie opadają i o tym fakcie zawsze powiadamiam klientów. Przez zimę oczywiście nasza ściana będzie bardziej ażurowa. Mnie to jednak nie przeszkadza, ponieważ graby cenię za ich zmienność w ciągu roku. Wiosenne, młode, jasnozielone listki, później zielona ściana - latem i jesienne przebarwianie się na żółto i brązowo, a następnie ażurowe gałązki zimą. Więcej o grabowych żywopłotach przeczytacie tutaj


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz