wtorek, 12 lipca 2016

Hortensje - co zrobić, żeby pięknie kwitły?

Hortensje są jednymi z moich ulubionych letnich krzewów. Sprawdzają się w ogrodach, donicach i zieleni miejskiej. Ich długie i bardzo efektowne kwitnienie daje bajeczne efekty. Możemy wybierać spośród kilku gatunków i wielu odmian. Hortensje przeważnie kojarzą się nam z krzewami, jest jednak także hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris).

Hortensja ogrodowa

Hortensje ogrodowe o wielkich kulistych i pięknie wybarwionych kwiatostanach, przeważnie w odcieniach różu i niebieskiego, są bardzo cenną ozdobą ogrodów, jednak to rośliny nieco humorzaste, którym trzeba poświęcić swoją uwagę. Mają one jedną wadę, ich kwiatostany rozwijają się na pędach dwuletnich, czyli tych wykształconych w ubiegłym roku. Często zdarza się, że rośliny przemarzają w czasie zimy, a wiosną odbudowują się prawie od zera. Wówczas na cały kolejny sezon jesteśmy pozbawieni kwitnienia. Niejednokrotnie w ogrodach spotykałam pięknie kwitnące hortensje ogrodowe, które w roku zakupu cudownie kwitły, ale już w kolejnych latach niestety nie powtarzały kwitnienia. 

Hortensje te bardzo dobrze rosną w łagodniejszym klimacie, np. w pasie nadmorskim i w zachodniej Polsce oraz na osłoniętych stanowiskach. Możemy im pomóc poprzez posadzenie w miejscu osłoniętym zimą przed wysuszającymi wiatrami, które przeważnie wieją z zachodu oraz przygotowanie do zimy - okrycie roślin kopczykami np. z kory, nie polecam tu liści bo szybko butwieją i gniją, a także owinięcie krzewów słomą albo włókniną, ale koniecznie białą, ponieważ odbija promienie słoneczne i rośliny nie nagrzewają się pod nią. 

Powodem słabszego wzrostu i kwitnienia może być również nieodpowiedni odczyn gleby, ponieważ hortensje ogrodowe wymagają gleby kwaśnej i żyznej. Najlepsza dla nich będzie żyzna ziemia kompostowa wymieszana z kwaśnym torfem w proporcji 2:1. Dla obfitego kwitnienia konieczne jest również nawożenie nawozami zakwaszającymi do roślin kwitnących: pierwszy raz w kwietniu, a później w czerwcu przed rozpoczęciem kwitnienia. 

Hortensja ogrodowa, fot. oazazieleni.pl
Hortensja ogrodowa, fot. oazazieleni.pl
Hortensja ogrodowa, fot. oazazieleni.pl
Hortensja ogrodowa, fot. oazazieleni.pl
Hortensja ogrodowa, fot. oazazieleni.pl


Hortensja bukietowa

Jeżeli chodzi o kwitnienie, to hortensja bukietowa co roku jest ogrodowym pewniakiem. Dużo częściej w aranżacjach ogrodowych sięgam właśnie po nie, ponieważ kwitną na pędach jednorocznych, czyli nawet po przemarznięciu części roślin w czasie zimy i tak się odbudują i ponownie zakwitną. Ich kwiatostany nie są kuliste, ale stożkowate. Różnią się jednak wielkością, kształtem i stopniem zagęszczenia kwiatów w kwiatostanach. Stożkowate kwiatostany o rzadko ułożonych białych kwiatach ma odmiana 'Kyushu', natomiast odmiana 'Confetti' wygląda dokładnie tak, jak nazwa wskazuje, ponieważ pojedyncze kwiaty przypominają spadające biało i lekko różowe confetii. Inne odmiany wytwarzają bardzo gęste kwiatostany, które są ściśle wypełnione kwiatami. Odmiana 'Limelight' - kremowo-białe, 'Grandiflora' - szerokie białe stożki. Hitem ostatnich lat są karłowe odmiany hortensji bukietowych, np. 'Little Lime' i 'Bobo' które wspaniale wyglądają posadzone w donicach oraz jako niższe krzewy na pierwszym planie rabat czy na średniej wysokości nieformowane żywopłoty. Dorastają one przeważnie do wysokości 0,6-1,0 m, co jest właściwie niezwykłe, ponieważ przyzwyczailiśmy do hortensji od 1,5 do nawet kilku metrów wysokości. 
Hortensja bukietowa', fot. oazazieleni.pl
Hortensja bukietowa', fot. oazazieleni.pl

Hortensja drzewiasta

Jedną z moich ulubionych hortensji jest również hortensja drzewiasta, najczęściej spotykamy ją jako odmianę 'Anabelle'. Krzew kwitnie na pędach jednorocznych, więc zima im nie jest straszna. Bardzo duże kuliste kwiatostany są biało-kremowe i mogą mieć średnicę nawet 20 cm. Kwitną od czerwca do późnej jesieni. Jest niezwykle cennym letnim krzewem. Hortensja ta należy do krzewów o średniej wysokości ponieważ przeważnie dorasta do 1-1,5 m wysokości. Jednak jej pędy w porównaniu z innymi hortensjami są dosyć cienkie i wiotkie i często pod ciężarem kwiatostanów przewisają. Zaobserwować możemy to szczególnie po deszczu, kiedy mokre i ciężkie kwiatostany niemal leżą przy ziemi. Dla ochrony kwiatów możemy zamontować im podpory. Nie polecam sadzenia tej odmiany w pobliżu chodnika, ścieżki, podjazdu dla samochodów, ponieważ krzewy rozrastają się na szerokość, a w czasie kwitnienia rozkładają mocno na boki. 
Hortensja drzewiasta 'Anabelle', fot. oazazieleni.pl
Hortensja drzewiasta 'Anabelle', fot. oazazieleni.pl
Hortensja drzewiasta 'Anabelle', fot. oazazieleni.pl
hortensja drzewiasta 'Anabelle' w Pałacu w Lubostroniu, fot. Katarzyna Andrzejewska

hortensja drzewiasta 'Anabelle' w Pałacu w Lubostroniu, fot. Katarzyna Andrzejewska


Hortensje w zestawieniach
Hortensje świetnie wyglądają w zestawieniu z trawami ozdobnymi. Rewelacyjnie prezentują się szczególnie obok miskantów chińskich 'Zebrinus' o pstrokato nakrapianych liściach. Krzewy bardzo dobrze wyglądają sadzone w dużych grupach, zarówno w ogrodach naturalistycznych, jak i geometrycznych aranżacjach towarzyszących nowoczesnej architekturze.