wtorek, 31 marca 2020

Ogród krok po kroku - żywopłoty i ogrodzenia

W swoim ogrodzie chcemy czuć się bezpiecznie i swobodnie. Przez to bardzo ważne jest właściwe rozplanowanie stref relaksu i zaprojektowanie roślinności, która osłoni nas przed niechcianymi spojrzeniami oraz niepożądanymi widokami.

Jednym z ważniejszych miejsc, jest taras i warto zadbać o to, aby przebywanie na nim było komfortowe. W tym celu możemy wprowadzić wyższą roślinność wzdłuż ogrodzeń na wysokości tarasu. Jeśli nie chcemy, aby taras był widoczny z okien sąsiednich budynków, to możemy w pewnej odległości od niego utworzyć grupę z zielenią wyższą złożoną z drzew, krzewów czy traw ozdobnych. Świetnie w tej roli sprawdzą się również drzewa i krzewy soliterowe w formie wielopniowej albo parasolowatej, np. klon ginnala, świdośliwa Lamarcka, brzoza pożyteczna, wiśnia różowa, a także klony palmowe, klony japońskie, bambusy. Takie wyspy zieleni urozmaicą również nasz ogród, a za nimi możemy uzyskać dodatkowe wnętrza ogrodowe. 

Inną kwestią są niechciane widoki, które chcemy przesłonić np. kompostownik sąsiada, warsztaty na sąsiednich działkach, czy widok na ulicę, co jest szczególnie ważne na działkach narożnych. Otoczenie się z każdej strony wysokim murem nie jest jednak najlepszym pomysłem, ponieważ może negatywnie wpłynąć na sąsiednią przestrzeń i będzie sporym wydatkiem. Często również miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego wprowadzają ograniczenia dotyczące wysokości ogrodzeń oraz stopnia ich przezroczystości. Co więc zrobić? Możemy na przykład od strony ulicy wprowadzić ażurowe ogrodzenia - drewniane albo metalowe, w których przęsła montujemy pod kątem jak żaluzje - będą ażurowe, ale spełnią swoją podstawową funkcję - zasłonią naszą posesję. Wzdłuż ogrodzeń z siatki albo paneli metalowych sprawdzą się rozmaite żywopłoty. Możemy posadzić wysokie krzewy, drzewa, a także trawy ozdobne, jeśli wystarczy nam bardziej ażurowa przesłona. 

Jednym z gatunków, który wspaniale nadaje się na żywopłoty jest grab pospolity. Można z niego uzyskać żywopłoty formowane przy gęstym sadzeniu sadzonek, np. co 30-40 cm, a także naturalistyczne przy sadzeniu większych już drzewek, np. odmian kolumnowych 'Fastigiata', 'Columnaris', 'Lucas' co 1 m. Dodatkową zaletą graba jest utrzymywanie liści również jesienią i przez część zimy. Odmiana 'Lukas' utrzymuje liście nawet przez całą zimę, oczywiście trzeba pamiętać, że będą one brązowe. Podobny efekt uzyskamy po posadzeniu żywopłotu bukowego. Buk na pewno dłużej utrzymuje liście, bo aż do wiosny, jednak jest bardziej wrażliwy od graba na suszę i częściej porażają go szkodniki (mszyce, przędziorki). Przy sadzeniu buków możemy dodatkowo uzyskać efekt kolorystyczny, sadząc odmiany 'Dawyck Gold' - żółto-zielona, 'Dawyck Purple' - bordowa. 


żywopłot grabowy jako fragment ogrodzenia i przesłona śmietników, fot. oazazieleni.pl
żywopłot grabowy na działce narożnej, fot. oazazieleni.pl

graby w odm. kolumnowej, fot. oazazieleni.pl

Cis pośredni jest doskonałym gatunkiem na niskie i średnie żywopłoty. Najczęściej sadzimy odmiany 'Hicksii' i 'Hillii'. Pierwsza z nich rośnie szybciej, żywopłoty są szersze, ale wytwarza czerwone owoce, co ze względu na trujące właściwości całej rośliny może być problemem, gdy w domu są małe dzieci. Odmiana 'Hillii' tworzy bardzo zwarte żywopłoty i nie wytwarza owoców, ponieważ to odmiana męska. Cisy rosną dość wolno, więc aby osiągnąć żywopłot 2 metrowy, trzeba poczekać często nawet 5-10 lat. 


żywopłot z cisa pośredniego, fot. oazazieleni.pl
Kolejną alternatywą dla powszechnie występujących tujek jest żywopłot z chojny kanadyjskiej. Chojna rośnie dosyć szybko i tworzy jasnozielony żywopłot o lekkim, ażurowym pokroju. 




Żywopłot ze świdośliwy Lamarcka poza ciekawym, ażurowym wyglądem będzie również źródłem pysznych owoców. Podobny efekt uzyskamy sadząc żywopłot z derenia jadalnego

żywopłot ze świdośliwy Lamarcka, fot. oazazieleni.pl  

Nieco egzotyczny wygląd w naszym ogrodzie uzyskamy, sadząc żywopłoty bambusowe. Od efektu, który chcemy osiągnąć zależy wybór roślin z odpowiedniej grupy. Bambusy drzewiaste z rodzaju Phyllostachys dorastają w naszym klimacie do 4-6 metrów wysokości i wytwarzają grube, niezwykle dekoracyjne pędy o średnicy 3, a nawet 5 cm. Od dołu jednak mają tendencję do ogołacania się. Możemy je posadzić wzdłuż ogrodzenia, ale zostawiając im minimum 1-1,5 m szerokości. Od strony sąsiedniej działki możemy zamocować matę bambusową, przez co nasz żywopłot będzie mniej przezroczysty. Przy bambusach drzewiastych musimy jednak pamiętać o zamontowaniu bariery korzeniowej, ponieważ bardzo mocno rozrastają się. Moje bambusy drzewiaste rosną już w zbyt wielkim ścisku, a sadziłam je wzdłuż ogrodzenia na przestrzeni o szerokości 1 m. W tym roku planuję przesadzić je na środek ogrodu, tworząc z nich zieloną wyspę o szerokości ok. 4 m. 

Alternatywą dla bambusów drzewiastych są bambusy kępowe. Dorastają one do 2-3 m wysokości i nie potrzebują barier korzeniowych. Szeroki, przewisający żywopłot uzyskamy z Fargesia murielae, Fargesia rufa, natomiast wąski z Fargesia nitida 'Viking', 'Volcano'. Te ostatnie odmiany mogą rosnąć w miejscu słonecznym i nie będą tak mocno zwijały liści w czasie upałów. Bambusy kępowe są bardzo gęste od dołu i po rozrośnięciu tworzą szczelne przesłony. 


żywopłot z bambusów drzewiastych, fot. oazazieleni.pl