wtorek, 6 czerwca 2023

Fiolet rządzi, czyli fioletowe kwiaty w ogrodzie

W czerwcu w moim ogrodzie rządzi fiolet, właśnie wtedy zakwita wiele fioletowo kwitnących roślin, a efektu nie rozpraszają jeszcze kolorowe letnie rabaty. 

Kiedyś pisałam o fioletowych mgiełkach w ogrodzie, które można utworzyć z szałwii omszonej, lawendy wąskolistnej oraz perowski łobodolistnej. Fiolet był też motywem przewodnim w roku 2018, kiedy to Instytut Pantone kolorem roku ogłosił Ultra Violet. Dziś możecie znaleźć kolejne fioletowe inspiracje z roślin kwitnących na przełomie wiosny i lata.

Kolejną inspiracją na fioletową mgiełkę jest kocimiętka Faassena. Roślina trochę zapomniana. Dobrze rośnie zarówno w miejscach słonecznych, jak i trochę ocienionych. Odporna na suszę. Jej główną zaletą jest jednak długie kwitnienie. Pierwsze kwiaty otwierają się w maju, a w miarę przekwitania pojawiają się kolejne. Kwiaty są bardzo chętnie odwiedzane przez owady zapylające, dzięki czemu przyczyniamy się do zwiększenia bioróżnorodności. Roślina ma jedną wadę, może wabić koty do ogrodu, co może być kłopotliwe, jeśli zaczynają brudzić i nie chcemy ich obecności w ogrodzie. Ale na razie jestem zauroczona kwiatami i mnóstwem owadów zapylających.


fot. oazazieleni.pl


Sztandarowy przykład fioletowej mgiełki to szałwia omszona, która już od kilku lat bije rekordy popularności. Kwiaty pojawiają się pod koniec maja. Po pierwszym obfitym kwitnieniu warto wyciąć przekwitnięte kwiatostany (w czerwcu), to rośliny szybciej wypuszczą nowe i w lipcu będą dalej kwitły, ale już nie tak obficie. 

fot. oazazieleni.pl


fot. oazazieleni.pl


fot. oazazieleni.pl
Irysów pewnie nie trzeba specjalnie przedstawiać, bo są dobrze zadomowione w naszych ogrodach. Polubiłam je szczególnie za piękne, proste liście, które nadają się do kontrastowych zestawień z paprociami, funkiami, czy do ogrodu w stylu japońskim. Warto też podkreślić ich dużą odporność na suszę, czyli wypełnią trudne do podlania miejsca. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają piękne kwiaty, które pojawiają się na dosyć krótko, na przełomie maja i czerwca, jednak ich kwitnienie jest spektakularne. W swojej kolekcji mam kilka egzemplarzy wpisujących się w fioletowo-niebiski klimat.

fot. oazazieleni.pl


fot. oazazieleni.pl, irys w kąciku japońskim


fot. oazazieleni.pl, irys syberyjski
Chaber górski wpada już lekko w niebieski odcień, ale swoim kwitnieniem wpasował się w fioletowe akcenty w ogrodzie. Kwitnie w maju i czerwcu, ale jeśli przytniemy przekwitnięte kwiaty, to powtórzy kwitnienie pod koniec lipca. Miejsce słoneczne.

fot. oazazieleni.plNawet warzywnik wpisał się w fioletowe trendy. Zakwitł czosnek szczypiorek, zwany po prostu szczypiorkiem.

fot. oazazieleni.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz