Ogródki na stopie hali garażowej uchodzą za trudne do utrzymania ze względu na małą miąższość gruntu. Przeważnie są tylko obsiane trawą i otoczone tujami. Poniżej pomysł na oryginalne, kolorowe i zmienne w ciągu roku zagospodarowanie niewielkiego ogródka, które uatrakcyjni widok z okna balkonowego i umili nam wypoczynek wśród własnej zieleni.
ogródek na stropie wiosna, oazazieleni.pl |
Wymiary ogródka to 5x5 m, miąższość warstwy wegetacyjnej dla roślin - zaledwie 20 cm. Nasz ogródek to typowy teren zieleni towarzyszący wielu mieszkaniom zlokalizowanym na parterze budynków wielorodzinnych. Dzięki kilku łatwym do zrealizowania pomysłom może on przeobrazić się w przepiękną oazę zieleni.
1. Zwiększenie miąższości ziemi dla wzrostu roślin
20 cm ziemi nie wystarcza na wprowadzenie drzew ani krzewów, możemy jedynie wysiać trawę, która i tak będzie przesychać (pozostawiona bez podlewania) w czasie upałów albo obsadzić niskimi bylinami, krzewinkami. Dla zwiększenia objętości ziemi postanowiłam wprowadzić drewniane, białe donice bez dna o wysokości 45 cm i szerokości 70 cm. Podniesienie poziomu sadzonych roślin ma jeszcze jedną zaletę: posadzone rośliny szybciej osłonią nasz ogródek, a cześć roślin będzie malowniczo przewisać z donic.
ogródek na stropie lato, oazazieleni.pl |
2. Urozmaicony dobór roślin
To właśnie rośliny nadadzą niepowtarzalny charakter naszemu ogródkowi. W projekcie postawiłam na sprawdzone gatunki, które z powodzeniem rosną na moim balkonie już od wielu lat. Rośliny iglaste są potrzebne przede wszystkim jako zimozielona osłona, jednak posadzone z każdej stony przytłoczą to miejsce i sprawią, że nie będzie ono atrakcyjne. Kosodrzewinę i cis pośredni 'Hillii' wprowadziłam więc w miejscach, gdzie potrzebna jest jakaś osłona. Dominantą naszej kompozycji jest brzoza brodawkowata w odmianie 'Youngii' o przewisającej koronie. W zależności od wysokości szczepienia możemy uzyskać drzewo o określonych wymiarach. W narożniku znalazło się jeszcze miejsce dla modrzewia europejskiego 'Puli' również o bardzo urokliwej "płaczącej" koronie. Pozostałe krzewy liściaste będą dekoracyjne w czasie sezonu wegetacyjnego i w czasie kwitnienia od wiosny do jesieni. Wczesną wiosną zakwitnie tawuła szara i przyozdobi nasz ogródek mnóstwem białych kwiatów. Kolejne zakwitną: pęcherznica kalinolistna i pięknie pachnący jaśminowiec. Pęcherznica w odmianie 'Dart's Gold' będzie swoimi pięknymi żółtymi liśćmi przyciągać wzrok przez cały sezon. Kwitnienie zakończy efektownai modna hortensja bukietowa w kompaktowej odmianie 'Bobo'. Dodatkiem dla kwitnących krzewów będą byliny i krzewinki ozdobne przede wszystkim z liści: funkia 'Patriot', runianka japońska oraz trzmielina Fortune'a 'Emerald Gaiety'. Jeśli dysponujemy dość słonecznym miejscem możemy pokusić się jeszcze o lawendę wąskolistną i szałwię omszoną, których kwiaty latem udekorują nasz ogródek delikatną fioletową mgiełką.
3. Możliwość wprowadzenia sztucznej trawy
Wypielęgnowany trawnik jest oczywiście najlepszą opcją, ale jeśli nie mamy miejsca na trzymanie kosiarki, a nasz ogródek jest częściowo zacieniony i nie będzie regularnie podlewany, to alternatywnym wyjściem jest sztuczna darń. Przez lata byłam sceptycznie nastawiona do tego typu nawierzchni, ale wybór materiałów jest w tej chwili bardzo duży. A sztuczna trawa ze średniej i wyższej półki cenowej jest już miła w dotyku i wygląda jak prawdziwa. Poza tym ostatnio coraz więcej klientów pyta o możliwość zastosowania estetycznej sztucznej nawierzchni. Wiec nie mówię nie, pozostawiam do rozważenia.
4. Skrzynie z siedziskami
Na tak małej przestrzeni każde miejsce jest cenne. Przy murze w miejscu osłoniętym przed deszczem przez balkon pierwszego piętra postanowiłam ustawić drewniane, białe skrzynie. Poza miejscem na siedzisko możemy w nich schować narzędzia ogrodnicze, doniczki, letnie zabawki i inne przedmioty, które nie zmieściły się w domu.
5. Mini ogródek warzywny
Miejsce na warzywa i zioła to prawdziwy atut własnego ogródka. Tutaj przeznaczona jest dla nich osobna donica o wymiarach 120x60 cm i wysokości 45 cm, więc całkiem sporo miejsca, jak na realia balkonowe. Dla warzyw i ziół najważniejszy jest dobry dostęp promieni słonecznych, więc wybieramy im jasne miejsce. Przy donicy jest miejsce na drewniany trejaż, przy którym można wysiewać fasolę albo ozdobne pnącza jednoroczne: wilec purpurowy czy groszek pachnący.
projekt ogródka - rzut z góry, oazazieleni.pl |
6. Nawadnianie
Automatyczne nawadnianie odciąży nas od noszenia ciężkich konewek z wodą. Możemy zastosować klasyczny zestaw z linią kroplującą dla roślin w donicach i zraszaczami dla trawnika albo system podlewania roślin balkonowych. Jeśli nie planujemy automatycznego nawadniania, to przyda się chociaż zewnętrzne źródło wody i wąż ogrodowy.
7. Fotel kokon - wygodny i oryginalny sprawi, że wypoczynek w naszej oazie będzie bajeczny.
7. Fotel kokon - wygodny i oryginalny sprawi, że wypoczynek w naszej oazie będzie bajeczny.